Pro těžaře

Obecné informace

Dash bězí na X11 algoritmu, který dlouho dosahoval odolnosti proti ASIC strojům. Nicméně vysoká poptávka vedla i k vynalezení ASIC strojů, které zvládají těžbu dashe.

Retargeting složitosti probíhá jinak než u bitcoinu. Zatímco Bitcoin čeká vždy 2014 bloků, a teprve poté přizpůsobuje složitost, tak Dash to má jinak. Každý jeden blok má významný vliv na složitost. Díky tomu nehrozí riziko volatility času vydávání nových bloků, jak se občas u Bitcoinu i dnes stane. Stejně tak nehrozí, že nově vyvinutá technologie těžby povede ke krátkodobě trvající hyperinflaci. Dalším znakem těžby dashe je snižující se relativní odměna při zvýšování složitosti.

Přesně jde o Dark Gravity Wave 3.0 (to je algoritmus nastavování složitosti těžby) – poslední úprava proběhla v březnu 2014.

Velkou předností těžařské komunity je značná podíl P2P poolu, v jednu dobu dosahoval desítky procent velkého podílu. I dnes se pohybuje kolem 10%.

Odměna za těžbu se snižuje globálně o 7,11% každý jeden rok.

Doporučení

Díky přítomnosti ASIC na trhu nedoporučuji těžbu skrze CPU ani GPU. Určitě nebude rentabilní.

Budoucnost

Dash myslí na budoucnost. Nechce mít centralizovanou těžbu a proto je v road-map uveden plán na opatření proti centralizaci. Dnes je možné vytvořit firmu specializující se na těžbu v číně s extrémně levnou elektřinou a dlouhodobě nemít konkurenci. Díky struktuře sítě Dashe, kde mají významným podíl i dlouhobí držitelé a ti, kteří slouží síti (skrze Proof of Service masternod) je možné právě vynutit aby určitý podíl na těžbě byl kryt povolením od masternody. Tato úprava incentivizace a v podstatě širšího konsensu protokolu povede k nemožnosti útoku skrze 51% útok, jelikož samotné vlastnictví pokročilého hardwaru nebude tou jedinou dostačující věcí. Heterogenní skupina vlastníků a provozovatelů masternod bude vyžadovat decentralizovanou síť a uzavře kontrakt jen s těmi, kdo budou síti prospívat. Toto je samozřejmě jen koncept, který projde nějakým vývojem. Je určitě skvělé, že Dash přichází s těmito kreativními řešeními.

Další informace

https://dashpay.atlassian.net/wiki/display/DOC/Mining